Government of Canada / Gouvernement du Canada
Symbol of the Government of Canada

Search

Income Tax Regulations (C.R.C., c. 945)

Full Document:  

Regulations are current to 2024-02-06 and last amended on 2024-02-02. Previous Versions

PART LXXIIIPrescribed Amounts and Areas (continued)

  •  (1) For the purposes of subsections 80.3(4) and (4.1) of the Act, the following regions are prescribed drought regions or prescribed regions of flood or excessive moisture:

    • (a) in respect of the 2014 calendar year

      • (i) in Manitoba, Census Divisions No. 17, Unorganized, and No. 20, Unorganized, South Part, as these divisions were developed by Statistics Canada for the 2011 Census, the Municipality of Shoal Lake, the Reserve of Valley River 63A and the Rural Municipalities of Albert, Alonsa, Archie, Arthur, Birtle, Blanshard, Brenda, Cameron, Clanwilliam, Coldwell, Daly, Dauphin, Edward, Ellice, Elton, Eriksdale, Ethelbert, Gilbert Plains, Glenella, Glenwood, Grahamdale, Grandview, Hamiota, Harrison, Hillsburg, Killarney-Turtle Mountain, Lakeview, Langford, Lansdowne, Lawrence, McCreary, Miniota, Minitonas, Minto, Morton, Mossey River, Mountain, North Cypress, North Norfolk, Oakland, Ochre River, Odanah, Park, Pipestone, Portage la Prairie, Riverside, Rosedale, Rossburn, Russell, Saskatchewan, Shell River, Shellmouth-Boulton, Sifton, Siglunes, Silver Creek, South Cypress, St. Laurent, Ste. Rose, Strathclair, Swan River, Wallace, Westbourne, Whitehead, Whitewater, Winchester, Woodlands and Woodworth,

      • (ii) in British Columbia, the Census Subdvisions of Alberni-Clayoquot A, C and D, Bulkley-Nechako A to G, Capital F, Cariboo A to C and I, Comox Valley A, Cowichan Valley F, Fraser-Fort George A and C to H, Nanaimo C and H, Peace River B to E and Powell River D and Part 2 of Census Subdivision Capital H, as these subdivisions were developed by Statistics Canada for the 2011 Census,

      • (iii) in Saskatchewan, the Rural Municipalities of Antler, Argyle, Buchanan, Calder, Cana, Churchbridge, Clayton, Cote, Elfros, Emerald, Enniskillen, Fertile Belt, Foam Lake, Garry, Good Lake, Grayson, Hazel Dell, Insinger, Invermay, Ituna Bon Accord, Kelvington, Keys, Lakeview, Langenburg, Livingston, Martin, Maryfield, McLeod, Moose Creek, Moose Mountain, Moosomin, Mount Pleasant, Orkney, Ponass Lake, Preeceville, Reciprocity, Rocanville, Saltcoats, Sasman, Silverwood, Sliding Hills, Spy Hill, St. Philips, Stanley, Storthoaks, Wallace, Walpole, Wawken and Willowdale, and

      • (iv) in Alberta, the Counties of Birch Hills, Clear Hills, Grande Prairie, Mackenzie, Northern Lights, Northern Sunrise and Saddle Hills and the Municipal Districts of Big Lakes, Fairview, Greenview, Peace, Smoky River and Spirit River;

    • (b) in respect of the 2015 calendar year

      • (i) in Manitoba, Census Divisions No. 18, Unorganized, East Part, No. 19, Unorganized, No. 20, Unorganized, North and South Parts, and No. 21, Unorganized, as these divisions were developed by Statistics Canada for the 2011 Census, the Municipalities of Ethelbert, Gilbert Plains, Grandview, Minitonas-Bowsman, Mossey River, Roblin, Ste. Rose and Swan Valley West, the Reserve Valley River 63A, the Rural Municipalities of Alonsa, Dauphin, Grahamdale, Lakeshore, Mountain and Riding Mountain West and the portion of the Rural Municipality of West Interlake that corresponds to the territory of the Rural Municipality of Siglunes, as it existed on December 31, 2014,

      • (ii) in British Columbia, the Census Subdvisions of Abbotsford, Alberni-Clayoquot A to D and F, Bulkley-Nechako A to G, Burnaby, Capital F and G, Cariboo A to L, Central Coast A and C, Central Kootenay A to E, G, H, J and K, Central Okanagan, Central Okanagan J, Central Saanich, Columbia-Shuswap A to F, Comox Valley A, B (Lazo North) and C (Puntledge-Black Creek), Cowichan Valley B, F, G and I, East Kootenay A to C and E to G, Fraser Valley A to G, Greater Vancouver A, Kitimat-Stikine B, Kootenay Boundary B to E, Mount Waddington A to D, Nanaimo (City), Nanaimo C and E to H, North Cowichan, North Okanagan B and D to F, North Saanich, Okanagan-Similkameen A to H, Pitt Meadows, Powell River A to D, Saanich, Squamish-Lillooet A to D, Strathcona A, C and D (Oyster Bay-Buttle Lake), Sunshine Coast A, Thompson-Nicola A (Wells Gray Country), B (Thompson Headwaters), E (Bonaparte Plateau), I (Blue Sky Country), J (Copper Desert Country), L (Grasslands), M (Beautiful Nicola Valley-North), N (Beautiful Nicola Valley-South), O (Lower North Thompson) and P (Rivers and the Peaks), Part 2 of Census Subdivision Capital H, as these subdivisions were developed by Statistics Canada for the 2011 Census,

      • (iii) in Saskatchewan, the Rural Municipalities of Antelope Park, Arlington, Auvergne, Baildon, Battle River, Beaver River, Bengough, Big River, Big Stick, Biggar, Blaine Lake, Bone Creek, Bratt’s Lake, Britannia, Brokenshell, Buffalo, Calder, Caledonia, Canaan, Canwood, Carmichael, Caron, Chaplin, Chester, Chesterfield, Clayton, Clinworth, Corman Park, Cote, Coteau, Coulee, Craik, Cupar, Cut Knife, Deer Forks, Douglas, Dufferin, Dundurn, Eagle Creek, Edenwold, Eldon, Elmsthorpe, Enfield, Enterprise, Excel, Excelsior, Eye Hill, Eyebrow, Fertile Valley, Fillmore, Fox Valley, Francis, Frenchman Butte, Frontier, Glen Bain, Glen McPherson, Glenside, Grandview, Grass Lake, Grassy Creek, Gravelbourg, Great Bend, Gull Lake, Happy Valley, Happyland, Harris, Hart Butte, Hazel Dell, Heart’s Hill, Hillsborough, Hillsdale, Hudson Bay, Huron, Indian Head, Kelvington, Key West, Keys, Kindersley, King George, Lac Pelletier, Lacadena, Laird, Lajord, Lake Alma, Lake Johnston, Lake of the Rivers, Laurier, Lawtonia, Leask, Livingston, Lone Tree, Longlaketon, Loon Lake, Loreburn, Lost River, Lumsden, Manitou Lake, Mankota, Maple Bush, Maple Creek, Mariposa, Marquis, Marriott, Mayfield, McKillop, Meadow Lake, Medstead, Meeting Lake, Meota, Mervin, Milden, Milton, Miry Creek, Monet, Montmartre, Montrose, Moose Jaw, Morse, Mountain View, Newcombe, North Battleford, North Qu’Appelle, Norton, Oakdale, Old Post, Parkdale, Paynton, Pense, Perdue, Piapot, Pinto Creek, Pittville, Pleasant Valley, Poplar Valley, Porcupine, Prairiedale, Preeceville, Progress, Redberry, Redburn, Reford, Reno, Riverside, Rodgers, Rosedale, Rosemount, Round Hill, Round Valley, Rudy, Sarnia, Saskatchewan Landing, Scott, Senlac, Shamrock, Sherwood, Snipe Lake, South Qu’Appelle, Spiritwood, St. Andrews, St. Philips, Stonehenge, Surprise Valley, Sutton, Swift Current, Terrell, The Gap, Tramping Lake, Turtle River, Val Marie, Vanscoy, Victory, Waverley, Webb, Wellington, Weyburn, Wheatlands, Whiska Creek, White Valley, Willow Bunch, Wilton, Winslow, Wise Creek and Wood River, and

      • (iv) in Alberta, the portion of the territory of Alberta that is not included in, nor surrounded by, the Improvement Districts No. 12 and 24 and the Regional Municipality of Wood Buffalo;

    • (c) in respect of the 2016 calendar year

      • (i) in Ontario, the Cities of Barrie, Belleville, Brampton, Burlington, Clarence-Rockland, Cornwall, Hamilton, Kawartha Lakes, Kingston, Markham, Mississauga, Niagara Falls, Oshawa, Ottawa, Peterborough, Pickering, Port Colborne, Quinte West, St. Catharines, Thorold, Toronto, Vaughan and Welland, the Counties of Haldimand, Norfolk and Prince Edward, the Municipalities of Brighton, Centre Hastings, Clarington, Highlands East, Marmora and Lake, North Grenville, Port Hope, South Dundas, The Nation, Trent Hills, Trent Lakes and Tweed, the Towns of Ajax, Aurora, Bracebridge, Bradford West Gwillimbury, Caledon, East Gwillimbury, Fort Erie, Georgina, Gravenhurst, Greater Napanee, Grimsby, Halton Hills, Innisfil, Lincoln, Milton, Mono, New Tecumseth, Newmarket, Niagara-on-the-Lake, Oakville, Pelham, Richmond Hill, Wasaga Beach, Whitby and Whitchurch-Stouffville, the Townships of Addington Highlands, Adjala-Tosorontio, Alfred and Plantagenet, Algonquin Highlands, Alnwick/Haldimand, Amaranth, Asphodel-Norwood, Athens, Augusta, Beckwith, Brock, Cavan Monaghan, Central Frontenac, Champlain, Clearview, Cramahe, Douro-Dummer, Drummond/North Elmsley, East Hawkesbury, Edwardsburgh/Cardinal, Elizabethtown-Kitley, Essa, Front of Yonge, Frontenac Islands, Havelock-Belmont-Methuen, King, Lake of Bays, Leeds and the Thousand Islands, Limerick, Loyalist, Madoc, Melancthon, Minden Hills, Montague, Mulmur, North Dundas, North Glengarry, North Kawartha, North Stormont, Oro-Medonte, Otonabee-South Monaghan, Puslinch, Ramara, Rideau Lakes, Russell, Scugog, Selwyn, Severn, South Frontenac, South Glengarry, South Stormont, Springwater, Stirling-Rawdon, Stone Mills, Tay, Tay Valley, Tiny, Tudor and Cashel, Tyendinaga, Uxbridge, Wainfleet, West Lincoln and Wollaston, the United Townships of Dysart, Dudley, Harcourt, Guilford, Harburn, Bruton, Havelock, Eyre and Clyde and the Village of Merrickville-Wolford,

      • (ii) in Quebec, the Cities of Gatineau, Lachute, Mirabel, Saint-Jérôme and Salaberry-de-Valleyfield, the Municipalities of Boileau, Bowman, Denholm, Duhamel, Elgin, Franklin, Grenville-sur-la-Rouge, Hinchinbrooke, Huberdeau, Kazabazua, La Conception, La Minerve, Labelle, Lac-des-Plages, Lac-Sainte-Marie, Lac-Simon, Les Cèdres, Mayo, Mille-Isles, Montcalm, Montpellier, Morin-Heights, Mulgrave-et-Derry, Namur, Notre-Dame-de-Bonsecours, Notre-Dame-de-la-Paix, Notre-Dame-du-Laus, Oka, Ormstown, Papineauville, Plaisance, Ripon, Saint-Adolphe-d’Howard, Saint-André-Avellin, Saint-André-d’Argenteuil, Saint-Anicet, Saint-Clet, Saint-Faustin-Lac-Carré, Saint-Joseph-du-Lac, Saint-Placide, Saint-Polycarpe, Saint-Sixte, Saint-Stanislas-de-Kostka, Saint-Télesphore, Sainte-Barbe, Sainte-Justine-de-Newton, Sainte-Marthe, Très-Saint-Rédempteur, Val-des-Bois and Wentworth-Nord, the Parishes of Brébeuf and Saint-Louis-de-Gonzague, the Regional County Municipality of Les Collines-de-l’Outaouais, the Towns of Boisbriand, Brownsburg-Chatham, Coteau-du-Lac, Mont-Tremblant, Rigaud, Saint-Colomban, Saint-Eustache, Saint-Sauveur, Sainte-Agathe-des-Monts and Vaudreuil-Dorion, the Townships of Amherst, Arundel, Dundee, Godmanchester, Gore, Harrington, Lochaber, Lochaber-Partie-Ouest, Low and Wentworth and the Census Subdivision of Lac-Ernest (Unorganized), as this subdivision was developed by Statistics Canada for the 2016 Census,

      • (iii) in Nova Scotia, the Counties of Annapolis and Kings, the Districts of Argyle, Barrington, Chester, Clare, Digby, Lunenburg, Shelburne, West Hants and Yarmouth and the Region of Queens,

      • (iv) in British Columbia, the Census Subdivisions of East Kootenay A, Kitimat-Stikine A, B and D and of Skeena-Queen Charlotte D and E, as these subdivisions were developed by Statistics Canada for the 2016 Census, and

      • (v) in Alberta, the City of Calgary, the Counties of Clearwater, Kneehill, Lacombe, Lethbridge, Mackenzie, Mountain View, Newell, Red Deer, Rocky View, Vulcan and Wheatland, the Improvement District No. 9, Kananaskis Improvement District, the Municipality of Crowsnest Pass and the Municipal Districts of Bighorn, Foothills, Pincher Creek, Ranchland, Taber and Willow Creek;

    • (d) in respect of the 2017 calendar year, the Consolidated Census Subdivisions, based on the 2016 Statistics Canada Census, of

      • (i) in Quebec, Albertville, Amqui, Auclair, Baie-des-Sables, Biencourt, Cacouna, Causapscal, Dégelis, Esprit-Saint, Kamouraska, La Malbaie, Lac-à-la-Croix, Lac-Alfred, Lac-des-Aigles, Lac-des-Eaux-Mortes, Lac-Huron, Lac-Matapédia, Lejeune, Les Bergeronnes, L’Isle-Verte, Notre-Dame-des-Neiges, Pohénégamook, Rimouski, Rivière-du-Loup, Routhierville, Ruisseau-Ferguson, Sacré-Coeur, Saint-Alexandre-de-Kamouraska, Saint-André, Saint-Antonin, Saint-Arsène, Saint-Bruno-de-Kamouraska, Saint-Clément, Saint-Cléophas, Saint-Cyprien, Sainte-Angèle-de-Mérici, Sainte-Flavie, Sainte-Jeanne-d’Arc, Saint-Éloi, Sainte-Luce, Saint-Elzéar-de-Témiscouata, Saint-Épiphane, Saint-Eusèbe, Saint-Fabien, Saint-Gabriel-de-Rimouski, Saint-Germain, Saint-Guy, Saint-Hubert-de-Rivière-du-Loup, Saint-Jean-de-Dieu, Saint-Léon-le-Grand, Saint-Mathieu-de-Rioux, Saint-Octave-de-Métis, Saint-Pascal, Saint-Simon, Saint-Ulric, Sayabec, Témiscouata-sur-le-Lac and Val-Brillant,

      • (ii) in British Columbia, Alberni-Calyoquot A, B, D and F, Cariboo A to L, Central Kootenay A to E, G, H, J and K, Central Okanagan, Central Okanagan J, Columbia-Shuswap A and C to F, Comox Valley A, Comox Valley C (Puntledge-Black Creek), East Kootenay A to C and E to G, Fraser Valley B and D to G, Fraser-Fort George C to E, Kootenay Boundary B/Lower Columbia-Old-Glory, Kootenay Boundary D/Rural Grand Forks, Kootenay Boundary E/West Boundary, North Okanagan B and D to F, Okanagan-Similkameen A to H, Spallumcheen, Squamish-Lillooet B and C, Strathcona D (Oyster Bay-Buttle Lake), Thompson-Nicola A (Wells Gray Country), Thompson-Nicola B (Thompson Headwaters), Thompson-Nicola E (Bonaparte Plateau), Thompson-Nicola I (Blue Sky Country), Thompson-Nicola J (Copper Desert Country), Thompson-Nicola L (Grasslands), Thompson-Nicola M (Beautiful Nicola Valley-North), Thompson-Nicola N (Beautiful Nicola Valley-South), Thompson-Nicola O (Lower North Thompson) and Thompson-Nicola P (Rivers and the Peaks),

      • (iii) in Saskatchewan, Aberdeen No. 373, Abernethy No. 186, Antelope Park No. 322, Arlington No. 79, Arm River No. 252, Auvergne No. 76, Baildon No. 131, Bayne No. 371, Bengough No. 40, Benson No. 35, Big Arm No. 251, Big Quill No. 308, Big Stick No. 141, Birch Hills No. 460, Blucher No. 343, Bone Creek No. 108, Bratt’s Lake No. 129, Brock No. 64, Brokenshell No. 68, Browning No. 34, Buckland No. 491, Caledonia No. 99, Cambria No. 6, Canaan No. 225, Carmichael No. 109, Caron No. 162, Chaplin No. 164, Chester No. 125, Chesterfield No. 261, Clinworth No. 230, Coalfields No. 4, Colonsay No. 342, Connaught No. 457, Corman Park No. 344, Coteau No. 255, Coulee No. 136, Craik No. 222, Cupar No. 218, Cymri No. 36, Deer Forks No. 232, Dufferin No. 190, Dundurn No. 314, Edenwold No. 158, Elcapo No. 154, Elfros No. 307, Elmsthorpe No. 100, Emerald No. 277, Enfield No. 194, Enterprise No. 142, Estevan No. 5, Excel No. 71, Excelsior No. 166, Eyebrow No. 193, Fertile Valley No. 285, Fillmore No. 96, Fish Creek No. 402, Flett’s Springs No. 429, Foam Lake No. 276, Fox Valley No. 171, Francis No. 127, Frontier No. 19, Garden River No. 490, Garry No. 245, Glen Bain No. 105, Glen McPherson No. 46, Golden West No. 95, Grant No. 372, Grassy Creek No. 78, Gravelbourg No. 104, Griffin No. 66, Gull Lake No. 139, Happy Valley No. 10, Happyland No. 231, Harris No. 316, Hart Butte No. 11, Hazelwood No. 94, Hillsborough No. 132, Hoodoo No. 401, Humboldt No. 370, Huron No. 223, Indian Head No. 156, Insinger No. 275, Invergordon No. 430, Ituna Bon Accord No. 246, Kellross No. 247, Key West No. 70, Kindersley No. 290, King George No. 256, Kingsley No. 124, Kinistino No. 459, Lac Pelletier No. 107, Lacadena No. 228, Lajord No. 128, Lake Alma No. 8, Lake Johnston No. 102, Lake Lenore No. 399, Lake of the Rivers No. 72, Lakeside No. 338, Lakeview No. 337, Last Mountain Valley No. 250, Laurier No. 38, Lawtonia No. 135, Leroy No. 339, Lipton No. 217, Lomond No. 37, Lone Tree No. 18, Longlaketon No. 219, Loreburn No. 254, Lost River No. 313, Lumsden No. 189, Mankota No. 45, Maple Bush No. 224, Maple Creek No. 111, Marquis No. 191, Marriott No. 317, McCraney No. 282, McKillop No. 220, McLeod No. 185, Milden No. 286, Milton No. 292, Miry Creek No. 229, Monet No. 257, Montmartre No. 126, Montrose No. 315, Moose Jaw No. 161, Morris No. 312, Morse No. 165, Mount Hope No. 279, Mountain View No. 318, Newcombe No. 260, Nipawin No. 487, North Qu’Appelle No. 187, Norton No. 69, Oakdale No. 320, Old Post No. 43, Paddockwood No. 520, Pense No. 160, Perdue No. 346, Piapot No. 110, Pinto Creek No. 75, Pittville No. 169, Pleasant Valley No. 288, Pleasantdale No. 398, Poplar Valley No. 12, Prairie Rose No. 309, Prairiedale No. 321, Prince Albert No. 461, Redburn No. 130, Reno No. 51, Riverside No. 168, Rodgers No. 133, Rosedale No. 283, Rudy No. 284, Sarnia No. 221, Saskatchewan Landing No. 167, Saskatoon, Scott No. 98, Shamrock No. 134, Sherwood No. 159, Snipe Lake No. 259, Souris Valley No. 7, South Qu’Appelle No. 157, Spalding No. 368, St. Andrews No. 287, St. Louis No. 431, St. Peter No. 369, Stanley No. 215, Star City No. 428, Stonehenge No. 73, Surprise Valley No. 9, Sutton No. 103, Swift Current No. 137, Tecumseh No. 65, Terrell No. 101, The Gap No. 39, Three Lakes No. 400, Torch River No. 488, Touchwood No. 248, Tullymet No. 216, Usborne No. 310, Val Marie No. 17, Vanscoy No. 345, Victory No. 226, Viscount No. 341, Waverley No. 44, Webb No. 138, Wellington No. 97, Weyburn No. 67, Wheatlands No. 163, Whiska Creek No. 106, White Valley No. 49, Willner No. 253, Willow Bunch No. 42, Willow Creek No. 458, Winslow No. 319, Wise Creek No. 77, Wolseley No. 155, Wolverine No. 340, Wood Creek No. 281, Wood River No. 74 and Wreford No. 280, and

      • (iv) in Alberta, the City of Calgary, the Counties of Cardston, Clearwater, Cypress, Kneehill, Lacombe, Lethbridge, Mountain View, Newell, Red Deer, Rocky View, Starland, Vulcan and Wheatlands, Forty Mile County No. 8, Paintearth County No. 18, Stettler County No. 6, Warner County No. 5, the Municipal Districts of Bighorn No. 8, Foothills No. 31, Pincher Creek No. 9, Ranchland No. 66, Taber and Willow Creek No. 26 and Special Areas No. 2, 3 and 4; and

    • (e) in respect of the 2018 calendar year, the Consolidated Census Subdivisions, based on the 2016 Statistics Canada Census, of

      • (i) in Ontario, Arran-Elderslie, Brockton, Chatsworth, Georgian Bluffs, Gordon/Barrie Island, Grey Highlands, Kincardine, Meaford, Northeastern Manitoulin and the Islands, Northern Bruce Peninsula, Saugeen Shores, South Bruce Peninsula, The Blue Mountains and West Grey,

      • (ii) in Quebec, Albertville, Amqui, Baie-des-Sables, Bonaventure, Cap-Chat, Caplan, Carleton-sur-Mer, Causapscal, Collines-du-Basque, Gaspé, Grosses-Roches, Lac-à-la-Croix, Lac-Alfred, Lac-des-Eaux-Mortes, Lac-Matapédia, Matane, Mont-Alexandre, New Richmond, Percé, Rivière-Bonaventure, Rivière-Bonjour, Rivière-Nouvelle, Routhierville, Ruisseau-des-Mineurs, Ruisseau-Ferguson, Saint-Cléophas, Saint-François-d’Assise, Saint-Gabriel-de-Rimouski, Saint-Léon-le-Grand (Census Division – La Matapédia), Saint-Octave-de-Métis, Saint-Ulric, Sainte-Angèle-de-Mérici, Sainte-Félicité (Census Division – Matane), Sainte-Flavie, Sainte-Jeanne-d’Arc, Sainte-Luce, Sayabec and Val-Brillant,

      • (iii) in New Brunswick, Beresford, Caraquet, Dalhousie, Durham, New Bandon, Paquetville, Shippagan and Tracadie,

      • (iv) in Manitoba, Alexander, Alonsa, Argyle, Armstrong, Bifrost-Riverton, Boissevain-Morton, Brenda-Waskada, Brokenhead, Cartier, Cartwright-Roblin, Clanwilliam-Erickson, Coldwell, De Salaberry, Deloraine-Winchester, Division No. 18 (Unorganized, East Part), Dufferin, Ellice-Archie, Elton, Emerson-Franklin, Fisher, Gimli, Glenboro-South Cypress, Glenella-Lansdowne, Grahamdale, Grassland, Grey, Hamiota, Hanover, Harrison Park, Headingley, Killarney – Turtle Mountain, La Broquerie, Lakeshore, Lorne, Louise, Macdonald, McCreary, Minto-Odanah, Montcalm, Morris, Norfolk-Treherne, North Cypress-Langford, North Norfolk, Oakland-Wawanesa, Oakview, Pembina, Piney, Pipestone, Portage la Prairie, Prairie Lakes, Prairie View, Rhineland, Ritchot, Riverdale, Rockwood, Roland, Rosedale, Rosser, Sifton, Souris-Glenwood, Springfield, St. Andrews, St. Clements, St. François Xavier, St. Laurent, Stanley, Ste. Anne, Ste. Rose, Stuartburn, Taché, Thompson, Two Borders, Victoria, Wallace-Woodworth, West Interlake, West St. Paul, WestLake-Gladstone, Whitehead, Winnipeg, Woodlands and Yellowhead,

      • (v) in British Columbia, Abbotsford, Alberni-Clayoquot A, B, D and F, Bulkley-Nechako A to G, Burnaby, Cariboo A to C and I, Central Coast A, Central Kootenay A to E, G, H, J and K, Comox Valley A, Comox Valley B (Lazo North), Comox Valley C (Puntledge – Black Creek), Cowichan Valley B, F and G, Delta, East Kootenay A to C and E, Fraser-Fort George A and C to F, Fraser Valley D to G, Greater Vancouver A, Juan de Fuca (Part 2), Kitimat-Stikine B, Kitimat-Stikine C (Part 1), Kootenay Boundary B/Lower Columbia-Old-Glory, Kootenay Boundary D/Rural Grand Forks, Langley, Maple Ridge, Mount Waddington C, Nanaimo, Nanaimo C and E to H, North Cowichan, Pitt Meadows, Powell River A, C and E, Richmond, Saltspring Island, Skeena-Queen Charlotte C to E, Southern Gulf Islands, Squamish-Lillooet C, Strathcona C, Strathcona D (Oyster Bay – Buttle Lake), Sunshine Coast A, Surrey and Vancouver,

      • (vi) in Saskatchewan, Aberdeen No. 373, Abernethy No. 186, Antler No. 61, Argyle No. 1, Arlington No. 79, Arm River No. 252, Auvergne No. 76, Baildon No. 131, Bayne No. 371, Bengough No. 40, Benson No. 35, Big Arm No. 251, Big Quill No. 308, Big Stick No. 141, Biggar No. 347, Birch Hills No. 460, Blaine Lake No. 434, Blucher No. 343, Bone Creek No. 108, Bratt’s Lake No. 129, Brock No. 64, Brokenshell No. 68, Browning No. 34, Buckland No. 491, Caledonia No. 99, Cambria No. 6, Canaan No. 225, Carmichael No. 109, Caron No. 162, Chaplin No. 164, Chester No. 125, Chesterfield No. 261, Clinworth No. 230, Coalfields No. 4, Colonsay No. 342. Corman Park No. 344, Coteau No. 255, Coulee No. 136, Craik No. 222, Cupar No. 218, Cymri No. 36, Deer Forks No. 232, Duck Lake No. 463, Dufferin No. 190, Dundurn No. 314, Eagle Creek No. 376, Edenwold No. 158, Elcapo No. 154, Elfros No. 307, Elmsthorpe No. 100, Emerald No. 277, Enfield No. 194, Enniskillen No. 3, Enterprise No. 142, Estevan No. 5, Excel No. 71, Excelsior No. 166, Eyebrow No. 193, Fertile Belt No. 183, Fertile Valley No. 285, Fillmore No. 96, Fish Creek No. 402, Flett’s Springs No. 429, Foam Lake No. 276, Fox Valley No. 171, Francis No. 127, Frontier No. 19, Garden River No. 490, Glen Bain No. 105, Glen McPherson No. 46, Glenside No. 377, Golden West No. 95, Grandview No. 349, Grant No. 372, Grassy Creek No. 78, Gravelbourg No. 104, Grayson No. 184, Great Bend No. 405, Griffin No. 66, Gull Lake No. 139, Happy Valley No. 10, Happyland No. 231, Harris No. 316, Hart Butte No. 11, Hazelwood No. 94, Hillsborough No. 132, Hoodoo No. 401, Humboldt No. 370, Huron No. 223, Indian Head No. 156, Invergordon No. 430, Ituna Bon Accord No. 246, Kellross No. 247, Key West No. 70, Kindersley No. 290, King George No. 256, Kingsley No. 124, Kinistino No. 459, Lac Pelletier No. 107, Lacadena No. 228, Laird No. 404, Lajord No. 128, Lake Alma No. 8, Lake Johnston No. 102, Lake Lenore No. 399, Lake of the Rivers No. 72, Lakeside No. 338, Last Mountain Valley No. 250, Laurier No. 38, Lawtonia No. 135, Leask No. 464, Leroy No. 339, Lipton No. 217, Lomond No. 37, Lone Tree No. 18, Longlaketon No. 219, Loreburn No. 254, Lost River No. 313, Lumsden No. 189, Mankota No. 45, Maple Bush No. 224, Maple Creek No. 111, Marquis No. 191, Marriott No. 317, Martin No. 122, Maryfield No. 91, Mayfield No. 406, McCraney No. 282, McKillop No. 220, McLeod No. 185, Milden No. 286, Milton No. 292, Miry Creek No. 229, Monet No. 257, Montmartre No. 126, Montrose No. 315, Moose Creek No. 33, Moose Jaw No. 161, Moose Mountain No. 63, Moosomin No. 121, Morris No. 312, Morse No. 165, Mount Hope No. 279, Mount Pleasant No. 2, Mountain View No. 318, Newcombe No. 260, Nipawin No. 487, North Qu’Appelle No. 187, Norton No. 69, Old Post No. 43, Paddockwood No. 520, Pense No. 160, Perdue No. 346, Piapot No. 110, Pinto Creek No. 75, Pittville No. 169, Pleasant Valley No. 288, Poplar Valley No. 12, Prairie Rose No. 309, Prince Albert No. 461, Reciprocity No. 32, Redberry No. 435, Redburn No. 130, Reno No. 51, Riverside No. 168, Rocanville No. 151, Rodgers No. 133, Rosedale No. 283, Rosthern No. 403, Rudy No. 284, Sarnia No. 221, Saskatchewan Landing No. 167, Scott No. 98, Shamrock No. 134, Shellbrook No. 493, Sherwood No. 159, Silverwood No. 123, Snipe Lake No. 259, Souris Valley No. 7, South Qu’Appelle No. 157, St. Andrews No. 287, St. Louis No. 431, St. Peter No. 369, Stanley No. 215, Star City No. 428, Stonehenge No. 73, Storthoaks No. 31, Surprise Valley No. 9, Sutton No. 103, Swift Current No. 137, Tecumseh No. 65, Terrell No. 101, The Gap No. 39, Three Lakes No. 400, Torch River No. 488, Touchwood No. 248, Tullymet No. 216, Usborne No. 310, Val Marie No. 17, Vanscoy No. 345, Victory No. 226, Viscount No. 341, Walpole No. 92, Waverley No. 44, Wawken No. 93, Webb No. 138, Wellington, No. 97, Weyburn No. 67, Wheatlands No. 163, Whiska Creek No. 106, White Valley No. 49, Willner No. 253, Willow Bunch No. 42, Willow Creek No. 458, Willowdale No. 153, Winslow No. 319, Wise Creek No. 77, Wolseley No. 155, Wolverine No. 340, Wood Creek No. 281, Wood River No. 74 and Wreford No. 280, and

      • (vii) in Alberta, Beaver County, Bighorn No. 8, Brazeau County, Calgary, Camrose County, Cardston County, Clearwater County, Cypress County, Flagstaff County, Foothills No. 31, Forty Mile County No. 8, Kneehill County, Lacombe County, Lac Ste. Anne County, Lamont County, Leduc County, Lethbridge County, Mackenzie County, Minburn County No. 27, Mountain View County, Newell County, Paintearth County No. 18, Parkland County, Pincher Creek No. 9, Ponoka County, Ranchland No. 66, Red Deer County, Rocky View County, Special Areas No. 2 and No. 3, Starland County, Stettler County No. 6, Taber, Vulcan County, Warner County No. 5, Wetaskiwin County No. 10, Wheatland County, Willow Creek No. 26 and Yellowhead County;

    • (f) in respect of the 2019 calendar year, the Consolidated Census Subdivisions, based on the 2016 Statistics Canada Census, of

      • (i) in Ontario, Alberton, Chapple, Dawson, Emo, La Vallee, Lake of the Woods, Morley and Rainy River (Unorganized),

      • (ii) in Quebec, Albertville, Amqui, Cap-Chat, Causapscal, Collines-du-Basque, Grosses-Roches, Lac-Matapédia, Matane, Rivière-Bonjour, Ruisseau-des-Mineurs, Saint-Cléophas, Sainte-Félicité (Census Division – Matane), Saint-Léon-le-Grand (Census Division – La Matapédia), Saint-Ulric, Sayabec and Val-Brillant,

      • (iii) in Manitoba, Alexander, Alonsa, Argyle, Armstrong, Bifrost-Riverton, Boissevain-Morton, Brenda-Waskada, Brokenhead, Cartier, Cartwright-Roblin, Clanwilliam-Erickson, Coldwell, Dauphin, De Salaberry, Deloraine-Winchester, Division No. 1 (Unorganized), Division No. 17 (Unorganized), Division No. 18 (Unorganized, East Part), Division No. 18, (Unorganized, West Part), Division No. 19 (Unorganized), Division No. 20 (Unorganized, South Part), Dufferin, Ellice-Archie, Elton, Emerson-Franklin, Ethelbert, Fisher, Gilbert Plains, Gimli, Glenboro-South Cypress, Glenella-Lansdowne, Grahamdale, Grandview, Grassland, Grey, Hamiota, Hanover, Harrison Park, Headingley, Hillsburg-Roblin-Shell River, Killarney – Turtle Mountain, La Broquerie, Lac du Bonnet, Lakeshore, Lorne, Louise, Macdonald, McCreary, Minitonas-Bowsman, Minto-Odanah, Montcalm, Morris, Mossey River, Mountain (North), Mountain (South), Norfolk-Treherne, North Cypress-Langford, North Norfolk, Oakland-Wawanesa, Oakview, Pembina, Piney, Pipestone, Portage la Prairie, Prairie Lakes, Prairie View, Reynolds, Rhineland, Riding Mountain West, Ritchot, Riverdale, Rockwood, Roland, Rosedale, Rossburn, Rosser, Russell-Binscarth, Sifton, Souris-Glenwood, Springfield, St. Andrews, St. Clements, St. François Xavier, St. Laurent, Stanley, Ste. Anne, Ste. Rose, Stuartburn, Swan Valley West, Taché, Thompson, Two Borders, Victoria, Wallace-Woodworth, West Interlake, West St. Paul, WestLake-Gladstone, Whitehead, Whitemouth, Winnipeg, Woodlands and Yellowhead,

      • (iv) in British Columbia, Alberni-Clayoquot A, B, D and F, Bulkley-Nechako A to D, F et G, Cariboo A to E and I to K, Central Saanich, Comox Valley A, Comox Valley B (Lazo North), Comox Valley C (Puntledge – Black Creek), Cowichan Valley B, F and G, Fraser-Fort George A and C to F, Juan de Fuca (Part 2), Kitimat-Stikine C (Part 1), Nanaimo (City), Nanaimo C and E to H, North Cowichan, North Saanich, Peace River B to E, Powell River E, Saanich, Saltspring Island, Skeena-Queen Charlotte C to E, Southern Gulf Islands and Strathcona D (Oyster Bay – Buttle Lake),

      • (v) in Saskatchewan, Aberdeen No. 373, Abernethy No. 186, Antelope Park No. 322, Antler No. 61, Argyle No. 1, Arlington No. 79, Arm River No. 252, Auvergne No. 76, Baildon No. 131, Battle River No. 438, Bayne No. 371, Beaver River No. 622, Bengough No. 40, Benson No. 35, Big Arm No. 251, Big Quill No. 308, Big Stick No. 141, Biggar No. 347, Blucher No. 343, Bone Creek No. 108, Bratt’s Lake No. 129, Britannia No. 502, Brock No. 64, Brokenshell No. 68, Browning No. 34, Buchanan No. 304, Buffalo No. 409, Calder No. 241, Caledonia No. 99, Cambria No. 6, Cana No. 214, Canaan No. 225, Carmichael No. 109, Caron No. 162, Chaplin No. 164, Chester No. 125, Chesterfield No. 261, Churchbridge No. 211, Clayton No. 333, Clinworth No. 230, Coalfields No. 4, Colonsay No. 342, Corman Park No. 344, Cote No. 271, Coteau No. 255, Coulee No. 136, Craik No. 222, Cupar No. 218, Cut Knife No. 439, Cymri No. 36, Deer Forks No. 232, Douglas No. 436, Dufferin No. 190, Dundurn No. 314, Eagle Creek No. 376, Edenwold No. 158, Elcapo No. 154, Eldon No. 471, Elfros No. 307, Elmsthorpe No. 100, Emerald No. 277, Enfield No. 194, Enniskillen No. 3, Enterprise No. 142, Estevan No. 5, Excel No. 71, Excelsior No. 166, Eye Hill No. 382, Eyebrow No. 193, Fertile Belt No. 183, Fertile Valley No. 285, Fillmore No. 96, Foam Lake No. 276, Fox Valley No. 171, Francis No. 127, Frenchman Butte No. 501, Frontier No. 19, Garry No. 245, Glen Bain No. 105, Glen McPherson No. 46, Glenside No. 377, Golden West No. 95, Good Lake No. 274, Grandview No. 349, Grant No. 372, Grass Lake No. 381, Grassy Creek No. 78, Gravelbourg No. 104, Grayson No. 184, Great Bend No. 405, Griffin No. 66, Gull Lake No. 139, Happy Valley No. 10, Happyland No. 231, Harris No. 316, Hart Butte No. 11, Hazel Dell No. 335, Hazelwood No. 94, Heart’s Hill No. 352, Hillsborough No. 132, Hillsdale No. 440, Humboldt No. 370, Huron No. 223, Indian Head No. 156, Insinger No. 275, Invermay No. 305, Ituna Bon Accord No. 246, Kellross No. 247, Key West No. 70, Keys No. 303, Kindersley No. 290, King George No. 256, Kingsley No. 124, Lac Pelletier No. 107, Lacadena No. 228, Laird No. 404, Lajord No. 128, Lake Alma No. 8, Lake Johnston No. 102, Lake Lenore No. 399, Lake of the Rivers No. 72, Lakeside No. 338, Lakeview No. 337, Langenburg No. 181, Last Mountain Valley No. 250, Laurier No. 38, Lawtonia No. 135, Leroy No. 339, Lipton No. 217, Livingston No. 331, Lomond No. 37, Lone Tree No. 18, Longlaketon No. 219, Loon Lake No. 561, Loreburn No. 254, Lost River No. 313, Lumsden No. 189, Manitou Lake No. 442, Mankota No. 45, Maple Bush No. 224, Maple Creek No. 111, Mariposa No. 350, Marquis No. 191, Marriott No. 317, Martin No. 122, Maryfield No. 91, Mayfield No. 406, McCraney No. 282, McKillop No. 220, McLeod No. 185, Meadow Lake No. 588, Milden No. 286, Milton No. 292, Miry Creek No. 229, Monet No. 257, Montmartre No. 126, Montrose No. 315, Moose Creek No. 33, Moose Jaw No. 161, Moose Mountain No. 63, Moosomin No. 121, Morris No. 312, Morse No. 165, Mount Hope No. 279, Mount Pleasant No. 2, Mountain View No. 318, Newcombe No. 260, North Battleford No. 437, North Qu’Appelle No. 187, Norton No. 69, Oakdale No. 320, Old Post No. 43, Orkney No. 244, Pense No. 160, Perdue No. 346, Piapot No. 110, Pinto Creek No. 75, Pittville No. 169, Pleasant Valley No. 288, Poplar Valley No. 12, Prairie Rose No. 309, Prairiedale No. 321, Preeceville No. 334, Progress No. 351, Reciprocity No. 32, Redburn No. 130, Reford No. 379, Reno No. 51, Riverside No. 168, Rocanville No. 151, Rodgers No. 133, Rosedale No. 283, Rosemount No. 378, Rosthern No. 403, Round Valley No. 410, Rudy No. 284, Saltcoats No. 213, Sarnia No. 221, Saskatchewan Landing No. 167, Saskatoon, Sasman No. 336, Scott No. 98, Senlac No. 411, Shamrock No. 134, Sherwood No. 159, Silverwood No. 123, Sliding Hills No. 273, Snipe Lake No. 259, Souris Valley No. 7, South Qu’Appelle No. 157, Spalding No. 368, Spy Hill No. 152, St. Andrews No. 287, St. Peter No. 369, St. Philips No. 301, Stanley No. 215, Stonehenge No. 73, Storthoaks No. 31, Surprise Valley No. 9, Sutton No. 103, Swift Current No. 137, Tecumseh No. 65, Terrell No. 101, The Gap No. 39, Three Lakes No. 400, Touchwood No. 248, Tramping Lake No. 380, Tullymet No. 216, Usborne No. 310, Val Marie No. 17, Vanscoy No. 345, Victory No. 226, Viscount No. 341, Wallace No. 243, Walpole No. 92, Waverley No. 44, Wawken No. 93, Webb No. 138, Wellington No. 97, Weyburn No. 67, Wheatlands No. 163, Whiska Creek No. 106, White Valley No. 49, Willner No. 253, Willow Bunch No. 42, Willowdale No. 153, Wilton No. 472, Winslow No. 319, Wise Creek No. 77, Wolseley No. 155, Wolverine No. 340, Wood Creek No. 281, Wood River No. 74 and Wreford No. 280, and

      • (vi) in Alberta, Athabasca County, Barrhead County No. 11, Beaver County, Big Lakes County, Birch Hills County, Bonnyville No. 87, Brazeau County, Camrose County, Cardston County, Clear Hills, Clearwater County, Cypress County, Edmonton, Fairview No. 136, Flagstaff County, Forty Mile County No. 8, Grande Prairie County No. 1, Greenview No. 16, Kneehill County, Lac la Biche County, Lac Ste. Anne County, Lacombe County, Lamont County, Leduc County, Lesser Slave River No. 124, Lethbridge County, Mackenzie County, Minburn County No. 27, Newell County, Northern Lights County, Northern Sunrise County, Paintearth County No. 18, Parkland County, Peace No. 135, Ponoka County, Provost No. 52, Red Deer County, Saddle Hills County, Smoky Lake County, Smoky River No. 130, Special Areas No. 2, No. 3, and No. 4, Spirit River No. 133, St. Paul County No. 19, Starland County, Stettler County No. 6, Strathcona County, Sturgeon County, Taber, Thorhild County, Two Hills County No. 21, Vermilion River County, Vulcan County, Wainwright No. 61, Warner County No. 5, Westlock County, Wetaskiwin County No. 10, Wheatland County, Willow Creek No. 26, Woodlands County and Yellowhead County;

    • (g) in respect of the 2020 calendar year, the Consolidated Census Subdivisions, based on the 2016 Statistics Canada Census, of

      • (i) in Quebec, Albertville, Amqui, Auclair, Baie-des-Sables, Biencourt, Bonaventure, Cacouna, Cap-Chat, Caplan, Carleton-sur-Mer, Causapscal, Collines-du-Basque, Dégelis, Esprit-Saint, Gaspé, Grosses-Roches, Kamouraska, Lac-à-la-Croix, Lac-Alfred, Lac-des-Aigles, Lac-des-Eaux-Mortes, Lac-Huron, Lac-Matapédia, Lejeune, L’Isle-Verte, Matane, Mont-Alexandre, Mont-Carmel, New Richmond, Notre-Dame-des-Neiges, Percé, Petit-Lac-Sainte-Anne, Pohénégamook, Rimouski, Rivière-Bonaventure, Rivière-Bonjour, Rivière-du-Loup, Rivière-Nouvelle, Rivière-Ouelle, Routhierville, Ruisseau-des-Mineurs, Ruisseau-Ferguson, Saint-Alexandre-de-Kamouraska, Saint-André, Saint-Antonin, Saint-Arsène, Saint-Bruno-de-Kamouraska, Saint-Clément, Saint-Cléophas, Saint-Cyprien (Census Division – Rivière-du-Loup), Saint-Denis-De La Bouteillerie, Sainte-Angèle-de-Mérici, Sainte-Anne-de-la-Pocatière, Sainte-Félicité (Census Division – Matane), Sainte-Flavie, Sainte-Jeanne-d’Arc (Census Division – La Mitis), Saint-Éloi, Sainte-Luce, Saint-Elzéar-de-Témiscouata, Saint-Épiphane, Saint-Eusèbe, Saint-Fabien, Saint-François-d’Assise, Saint-Gabriel-de-Rimouski, Saint-Germain, Saint-Guy, Saint-Hubert-de-Rivière-du-Loup, Saint-Jean-de-Dieu, Saint-Jean-de-la-Lande, Saint-Léon-le-Grand (Census Division – La Matapédia), Saint-Mathieu-de-Rioux, Saint-Octave-de-Métis, Saint-Onésime-d’Ixworth, Saint-Pacôme, Saint-Pascal, Saint-Philippe-de-Néri, Saint-Simon (Census Division – Les Basques), Saint-Ulric, Sayabec, Shigawake, Témiscouata-sur-le-Lac and Val-Brillant,

      • (ii) in Nova-Scotia, Colchester, Subdivision A, and Cumberland, Subdivisions A to D,

      • (iii) in New Brunswick, the entire province, and

      • (iv) in Prince Edward Island, the entire province;

    • (h) in respect of the 2021 calendar year, the Consolidated Census Subdivisions, based on the 2016 Statistics Canada Census, of

      • (i) in Ontario, Alberton, Chapple, Dawson, Emo, Kenora (Unorganized), La Vallee, Lake of the Woods, Morley, Neebing, O’Connor, Oliver Paipoonge, Rainy River (Unorganized), Thunder Bay and Thunder Bay (Unorganized),

      • (ii) in Manitoba, Alexander, Alonsa, Argyle, Armstrong, Bifrost-Riverton, Boissevain-Morton, Brenda-Waskada, Brokenhead, Cartier, Cartwright-Roblin, Clanwilliam-Erickson, Coldwell, Dauphin, De Salaberry, Deloraine-Winchester, Division No. 1 (Unorganized), Division No. 17 (Unorganized), Division No. 18 (Unorganized, East Part), Division No. 18 (Unorganized, West Part), Division No. 19 (Unorganized), Division No. 20 (Unorganized, South Part), Division No. 21 (Unorganized), Dufferin, Ellice-Archie, Elton, Emerson-Franklin, Ethelbert, Fisher, Gilbert Plains, Gimli, Glenboro-South Cypress, Glenella-Lansdowne, Grahamdale, Grandview, Grassland, Grey, Hamiota, Hanover, Harrison Park, Headingley, Hillsburg-Roblin-Shell River, Killarney – Turtle Mountain, La Broquerie, Lac du Bonnet, Lakeshore, Lorne, Louise, Macdonald, McCreary, Minitonas-Bowsman, Minto-Odanah, Montcalm, Morris, Mossey River, Mountain (North), Mountain (South), Norfolk-Treherne, North Cypress-Langford, North Norfolk, Oakland-Wawanesa, Oakview, Pembina, Piney, Pipestone, Portage la Prairie, Prairie Lakes, Prairie View, Reynolds, Rhineland, Riding Mountain West, Ritchot, Riverdale, Rockwood, Roland, Rosedale, Rossburn, Rosser, Russell-Binscarth, Sifton, Souris-Glenwood, Springfield, St. Andrews, St. Clements, St. François Xavier, St. Laurent, Stanley, Ste. Anne, Ste. Rose, Stuartburn, Swan Valley West, Taché, Thompson, Two Borders, Victoria, Wallace-Woodworth, West Interlake, West St. Paul, WestLake-Gladstone, Whitehead, Whitemouth, Winnipeg, Woodlands and Yellowhead,

      • (iii) in British Columbia, Abbotsford, Alberni-Clayoquot A, B, D and F, Burnaby, Cariboo E, G, H, K and L, Central Kootenay A to E, G, H, J and K, Central Okanagan, Central Okanagan J, Central Saanich, Columbia-Shuswap A and C to F, Comox Valley A, Comox Valley B (Lazo North), Comox Valley C (Puntledge – Black Creek), Cowichan Valley B, F and G, Delta, East Kootenay A to C and E to G, Fraser Valley B and D to G, Fraser-Fort George H, Greater Vancouver A, Juan de Fuca (Part 2), Kootenay Boundary B/Lower Columbia-Old-Glory, Kootenay Boundary D/Rural Grand Forks, Kootenay Boundary E/West Boundary, Langley, Maple Ridge, Nanaimo, Nanaimo C and E to H, North Cowichan, North Okanagan B and D to F, North Saanich, Okanagan-Similkameen A to H, Peace River D, Pitt Meadows, Richmond, Saanich, Saltspring Island, Southern Gulf Islands, Spallumcheen, Squamish-Lillooet B, Strathcona D (Oyster Bay – Buttle Lake), Surrey, Thompson-Nicola A (Wells Gray Country), Thompson-Nicola B (Thompson Headwaters), Thompson-Nicola E (Bonaparte Plateau), Thompson-Nicola I (Blue Sky Country), Thompson-Nicola J (Copper Desert Country), Thompson-Nicola L (Grasslands), Thompson-Nicola M (Beautiful Nicola Valley – North), Thompson-Nicola N (Beautiful Nicola Valley – South), Thompson-Nicola O (Lower North Thompson), Thompson-Nicola P (Rivers and the Peaks) and Vancouver,

      • (iv) in Saskatchewan, Aberdeen No. 373, Abernethy No. 186, Antelope Park No. 322, Antler No. 61, Arborfield No. 456, Argyle No. 1, Arlington No. 79, Arm River No. 252, Auvergne No. 76, Baildon No. 131, Barrier Valley No. 397, Battle River No. 438, Bayne No. 371, Beaver River No. 622, Bengough No. 40, Benson No. 35, Big Arm No. 251, Big Quill No. 308, Big River No. 555, Big Stick No. 141, Biggar No. 347, Birch Hills No. 460, Bjorkdale No. 426, Blaine Lake No. 434, Blucher No. 343, Bone Creek No. 108, Bratt’s Lake No. 129, Britannia No. 502, Brock No. 64, Brokenshell No. 68, Browning No. 34, Buchanan No. 304, Buckland No. 491, Buffalo No. 409, Calder No. 241, Caledonia No. 99, Cambria No. 6, Cana No. 214, Canaan No. 225, Canwood No. 494, Carmichael No. 109, Caron No. 162, Chaplin No. 164, Chester No. 125, Chesterfield No. 261, Churchbridge No. 211, Clayton No. 333, Clinworth No. 230, Coalfields No. 4, Colonsay No. 342, Connaught No. 457, Corman Park No. 344, Cote No. 271, Coteau No. 255, Coulee No. 136, Craik No. 222, Cupar No. 218, Cut Knife No. 439, Cymri No. 36, Deer Forks No. 232, Division No. 18 (Unorganized), Douglas No. 436, Duck Lake No. 463, Dufferin No. 190, Dundurn No. 314, Eagle Creek No. 376, Edenwold No. 158, Elcapo No. 154, Eldon No. 471, Elfros No. 307, Elmsthorpe No. 100, Emerald No. 277, Enfield No. 194, Enniskillen No. 3, Enterprise No. 142, Estevan No. 5, Excel No. 71, Excelsior No. 166, Eye Hill No. 382, Eyebrow No. 193, Fertile Belt No. 183, Fertile Valley No. 285, Fillmore No. 96, Fish Creek No. 402, Flett’s Springs No. 429, Foam Lake No. 276, Fox Valley No. 171, Francis No. 127, Frenchman Butte No. 501, Frontier No. 19, Garden River No. 490, Garry No. 245, Glen Bain No. 105, Glen McPherson No. 46, Glenside No. 377, Golden West No. 95, Good Lake No. 274, Grandview No. 349, Grant No. 372, Grass Lake No. 381, Grassy Creek No. 78, Gravelbourg No. 104, Grayson No. 184, Great Bend No. 405, Griffin No. 66, Gull Lake No. 139, Happy Valley No. 10, Happyland No. 231, Harris No. 316, Hart Butte No. 11, Hazel Dell No. 335, Hazelwood No. 94, Heart’s Hill No. 352, Hillsborough No. 132, Hillsdale No. 440, Hoodoo No. 401, Hudson Bay No. 394, Humboldt No. 370, Huron No. 223, Indian Head No. 156, Insinger No. 275, Invergordon No. 430, Invermay No. 305, Ituna Bon Accord No. 246, Kellross No. 247, Kelvington No. 366, Key West No. 70, Keys No. 303, Kindersley No. 290, King George No. 256, Kingsley No. 124, Kinistino No. 459, Lac Pelletier No. 107, Lacadena No. 228, Laird No. 404, Lajord No. 128, Lake Alma No. 8, Lake Johnston No. 102, Lake Lenore No. 399, Lake of the Rivers No. 72, Lakeside No. 338, Lakeview No. 337, Langenburg No. 181, Last Mountain Valley No. 250, Laurier No. 38, Lawtonia No. 135, Leask No. 464, Leroy No. 339, Lipton No. 217, Livingston No. 331, Lomond No. 37, Lone Tree No. 18, Longlaketon No. 219, Loon Lake No. 561, Loreburn No. 254, Lost River No. 313, Lumsden No. 189, Manitou Lake No. 442, Mankota No. 45, Maple Bush No. 224, Maple Creek No. 111, Mariposa No. 350, Marquis No. 191, Marriott No. 317, Martin No. 122, Maryfield No. 91, Mayfield No. 406, McCraney No. 282, McKillop No. 220, McLeod No. 185, Meadow Lake No. 588, Medstead No. 497, Meeting Lake No. 466, Meota No. 468, Mervin No. 499, Milden No. 286, Milton No. 292, Miry Creek No. 229, Monet No. 257, Montmartre No. 126, Montrose No. 315, Moose Creek No. 33, Moose Jaw No. 161, Moose Mountain No. 63, Moose Range No. 486, Moosomin No. 121, Morris No. 312, Morse No. 165, Mount Hope No. 279, Mount Pleasant No. 2, Mountain View No. 318, Newcombe No. 260, Nipawin No. 487, North Battleford No. 437, North Qu’Appelle No. 187, Norton No. 69, Oakdale No. 320, Old Post No. 43, Orkney No. 244, Paddockwood No. 520, Parkdale No. 498, Paynton No. 470, Pense No. 160, Perdue No. 346, Piapot No. 110, Pinto Creek No. 75, Pittville No. 169, Pleasant Valley No. 288, Pleasantdale No. 398, Ponass Lake No. 367, Poplar Valley No. 12, Porcupine No. 395, Prairie Rose No. 309, Prairiedale No. 321, Preeceville No. 334, Prince Albert No. 461, Progress No. 351, Reciprocity No. 32, Redberry No. 435, Redburn No. 130, Reford No. 379, Reno No. 51, Riverside No. 168, Rocanville No. 151, Rodgers No. 133, Rosedale No. 283, Rosemount No. 378, Rosthern No. 403, Round Hill No. 467, Round Valley No. 410, Rudy No. 284, Saltcoats No. 213, Sarnia No. 221, Saskatchewan Landing No. 167, Saskatoon, Sasman No. 336, Scott No. 98, Senlac No. 411, Shamrock No. 134, Shellbrook No. 493, Sherwood No. 159, Silverwood No. 123, Sliding Hills No. 273, Snipe Lake No. 259, Souris Valley No. 7, South Qu’Appelle No. 157, Spalding No. 368, Spiritwood No. 496, Spy Hill No. 152, St. Andrews No. 287, St. Louis No. 431, St. Peter No. 369, St. Philips No. 301, Stanley No. 215, Star City No. 428, Stonehenge No. 73, Storthoaks No. 31, Surprise Valley No. 9, Sutton No. 103, Swift Current No. 137, Tecumseh No. 65, Terrell No. 101, The Gap No. 39, Three Lakes No. 400, Tisdale No. 427, Torch River No. 488, Touchwood No. 248, Tramping Lake No. 380, Tullymet No. 216, Turtle River No. 469, Usborne No. 310, Val Marie No. 17, Vanscoy No. 345, Victory No. 226, Viscount No. 341, Wallace No. 243, Walpole No. 92, Waverley No. 44, Wawken No. 93, Webb No. 138, Wellington No. 97, Weyburn No. 67, Wheatlands No. 163, Whiska Creek No. 106, White Valley No. 49, Willner No. 253, Willow Bunch No. 42, Willow Creek No. 458, Willowdale No. 153, Wilton No. 472, Winslow No. 319, Wise Creek No. 77, Wolseley No. 155, Wolverine No. 340, Wood Creek No. 281, Wood River No. 74 and Wreford No. 280, and

      • (v) in Alberta, Athabasca County, Barrhead County No. 11, Beaver County, Bighorn No. 8, Big Lakes County, Birch Hills County, Bonnyville No. 87, Brazeau County, Calgary, Camrose County, Cardston County, Clear Hills, Clearwater County, Cypress County, Edmonton, Fairview No. 136, Flagstaff County, Foothills No. 31, Forty Mile County No. 8, Grande Prairie County No. 1, Greenview No. 16, Improvement District No. 12, Jasper Park, Kneehill County, Lac la Biche County, Lac Ste. Anne County, Lacombe County, Lamont County, Leduc County, Lesser Slave River No. 124, Lethbridge County, Minburn County No. 27, Mountain View County, Newell County, Paintearth County No. 18, Parkland County, Peace No. 135, Pincher Creek No. 9, Ponoka County, Provost No. 52, Ranchland No. 66, Red Deer County, Rocky View County, Saddle Hills County, Smoky Lake County, Smoky River No. 130, Special Areas No. 2, No. 3 and No. 4, Spirit River No. 133, St. Paul County No. 19, Starland County, Stettler County No. 6, Strathcona County, Sturgeon County, Taber, Thorhild County, Two Hills County No. 21, Vermilion River County, Vulcan County, Wainwright No. 61, Warner County No. 5, Westlock County, Wetaskiwin County No. 10, Wheatland County, Willow Creek No. 26, Woodlands County and Yellowhead County;

    • (i) in respect of the 2022 calendar year, the Consolidated Census Subdivisions, based on the 2021 Statistics Canada Census, of

      • (i) in Ontario, Ashfield-Colborne-Wawanosh, Bluewater, Caledon, Cambridge, Central Huron, Centre Wellington, East Garafraxa, Erin, Guelph/Eramosa, Halton Hills, Huron East, Kitchener, Mapleton, Milton, Morris-Turnberry, North Dumfries, North Huron, North Perth, Oakville, Perth East, Perth South, Puslinch, South Huron, Wellesley, West Perth, Wilmot and Woolwich,

      • (ii) in Manitoba, Alonsa, Argyle, Armstrong, Bifrost-Riverton, Boissevain-Morton, Brenda-Waskada, Brokenhead, Cartier, Cartwright-Roblin, Clanwilliam-Erickson, Coldwell, Dauphin, De Salaberry, Deloraine-Winchester, Division No. 17 (Unorganized), Division No. 18 (Unorganized, East Part), Division No. 18 (Unorganized, West Part), Dufferin, Elton, Emerson-Franklin, Fisher, Gimli, Glenboro-South Cypress, Glenella-Lansdowne, Grahamdale, Grassland, Grey, Hanover, Harrison Park, Headingley, Killarney – Turtle Mountain, Lakeshore, Lorne, Louise, Macdonald, McCreary, Minto-Odanah, Montcalm, Morris, Norfolk-Treherne, North Cypress-Langford, North Norfolk, Oakland-Wawanesa, Oakview, Pembina, Portage la Prairie, Prairie Lakes, Rhineland, Ritchot, Riverdale, Rockwood, Roland, Rosedale, Rosser, Souris-Glenwood, Springfield, St. Andrews, St. Clements, St. François Xavier, St. Laurent, Stanley, Ste. Rose, Taché, Thompson, Victoria, West Interlake, West St. Paul, WestLake-Gladstone, Whitehead, Winnipeg, Woodlands and Yellowhead,

      • (iii) in Saskatchewan, Antelope Park No. 322, Arlington No. 79, Auvergne No. 76, Big Stick No. 141, Biggar No. 347, Blaine Lake No. 434, Blucher No. 343, Bone Creek No. 108, Buffalo No. 409, Canaan No. 225, Carmichael No. 109, Chaplin No. 164, Chesterfield No. 261, Clinworth No. 230, Corman Park No. 344, Coteau No. 255, Coulee No. 136, Deer Forks No. 232, Douglas No. 436, Dundurn No. 314, Eagle Creek No. 376, Enfield No. 194, Enterprise No. 142, Excelsior No. 166, Eye Hill No. 382, Fertile Valley No. 285, Fox Valley No. 171, Frontier No. 19, Glen Bain No. 105, Glen McPherson No. 46, Glenside No. 377, Grandview No. 349, Grass Lake No. 381, Grassy Creek No. 78, Gravelbourg No. 104, Great Bend No. 405, Gull Lake No. 139, Happyland No. 231, Harris No. 316, Hart Butte No. 11, Heart’s Hill No. 352, Kindersley No. 290, King George No. 256, Lac Pelletier No. 107, Lacadena No. 228, Laird No. 404, Lake of the Rivers No. 72, Lawtonia No. 135, Leask No. 464, Lone Tree No. 18, Loreburn No. 254, Lost River No. 313, Mankota No. 45, Maple Bush No. 224, Maple Creek No. 111, Mariposa No. 350, Marriott No. 317, Mayfield No. 406, McCraney No. 282, Meeting Lake No. 466, Milden No. 286, Milton No. 292, Miry Creek No. 229, Monet No. 257, Montrose No. 315, Morse No. 165, Mountain View No. 318, Newcombe No. 260, Oakdale No. 320, Old Post No. 43, Perdue No. 346, Piapot No. 110, Pinto Creek No. 75, Pittville No. 169, Pleasant Valley No. 288, Poplar Valley No. 12, Prairiedale No. 321, Progress No. 351, Redberry No. 435, Reford No. 379, Reno No. 51, Riverside No. 168, Rosedale No. 283, Rosemount No. 378, Round Valley No. 410, Rudy No. 284, Saskatchewan Landing No. 167, Saskatoon, Shamrock No. 134, Snipe Lake No. 259, St. Andrews No. 287, Stonehenge No. 73, Sutton No. 103, Swift Current No. 137, Tramping Lake No. 380, Val Marie No. 17, Vanscoy No. 345, Victory No. 226, Waverley No. 44, Webb No. 138, Whiska Creek No. 106, White Valley No. 49, Willow Bunch No. 42, Winslow No. 319, Wise Creek No. 77 and Wood River No. 74, and

      • (iv) in Alberta, Calgary, Cardston County, Cypress County, Foothills County, Forty Mile County No. 8, Kneehill County, Lacombe County, Lethbridge County, Mountain View County, Newell County, Paintearth County No. 18, Pincher Creek No. 9, Red Deer County, Rocky View County, Special Areas No. 2, No. 3, and No. 4, Starland County, Stettler County No. 6, Taber, Vulcan County, Warner County No. 5, Wheatland County and Willow Creek No. 26.

  • (2) For the purpose of this section, reserve has the same meaning as assigned by the Indian Act.

  • (3) For the purpose of this section, if a portion of territory is surrounded by the territory of a census division, census subdivision, municipal entity or other geographic designation listed in subsection (1) in respect of a year, that portion of territory is deemed to be listed under that subsection in respect of that year.

  • [NOTE: Application provisions are not included in the consolidated text
  • see relevant amending Acts and regulations.]
  • SOR/2001-3, s. 2
  • SOR/2013-206, s. 2
  • SOR/2018-12, s. 1
  • SOR/2019-247, s. 1
  • SOR/2024-10, s. 1
 

Date modified: